Participatívny projekt na stredných školách

Trnavský samosprávny kraj v tomto roku organizuje 3. ročník Participatívneho rozpočtu na stredných školách. V rámci projektu každá stredná škola v trnavskom samosprávnom kraji, ktorá sa zapojí, dostane 1000 EUR na projekt, podľa potrieb žiakov. Do tohto ročníka sa zapojila aj naša škola Hotelová akadémia Ľ. Wintera. V mesiacoch apríl a máj v minulom školskom roku po oboznámení sa s podmienkami projektu, žiaci predložili svoje nápady, ktoré stále môžete vidieť tu https://application.decision21.org/hotelova-akademia-ludovita-winterapiestany-trnavsky-2023-24/navrhy Z týchto nápadov boli vybraté do finále štyri, ku ktorým si žiaci vytvorili reklamnú kampaň a o ktorých sa rozhodovalo v septembrovom hlasovaní. V septembri žiaci hlasovaním zvolili víťazný projekt, ktorý predložili žiačky prvého ročníka (dnes druhého) s názvom „Separačné koše a nože do školských kuchyniek“. Žiačky vyzdvihli potrebu separácia odpadu aj v školských kuchynkách a zároveň obhájili potrebu nových sád nožov. Tento návrh predložili dve žiačky terajšej II.D triedy Sonia Phillipa Turner a Paula Remenárová. Na druhom mieste sa umiestnil návrh žiaka štvrtého ročníka (dnes piateho) s názvom „Senzorický set vôní na baristiku“. Ten istý žiak navrhol aj projekty, ktoré skončili na treťom a štvrtom mieste, a to „Senzorický set vôní na somelierstvo“ a „Sprievodcovský systém na zosilnenie hlasu“. Všetky návrhy zefektívnia odborné predmety, ktoré sa v škole vyučujú a ktoré spestria tieto hodiny ako aj krúžkovú činnosť. Tieto projekty navrhol Andrej Janovič, žiak V.C triedy. Princípom participatívneho projektu je, že žiaci sami rozhodujú o tom, ako sa použijú prostriedky z participatívneho rozpočtu a sami rozhodnú o tom, ktorý projekt sa v škole zrealizuje. Našej škole sa podarilo zrealizovať všetky štyri projekty, ktoré postúpili do hlasovania, nakoľko cenové relácie väčšiny týchto projektov boli v septembri nižšie, ako v čase predkladania projektov.